دکوراسیون داخلی

بهترین سنگ‌های ساختمانی برای دکوراسیون داخلی

بهترین سنگ ها برای دکوراسیون داخلی | صنایع سنگ کیانمهر

فهرست مطالب

جایگاه سنگ در ساختمان

“سنگ در دکوراسیون داخلی بنا، جادو می‌کند.” این جمله رامی‌توان باور بسیاری از افراد به خصوص طراحان دکوراسیون دانست. در سراسر دنیا، سنگ ساختمانی جایگاه ویژه‌ای در ساخت و ساز بنا دارد. از گذشته، سنگ به عنوان نماد طبیعت، پایداری و استحکام در بناها استفاده شده است. امروزه ترکیب مصالح قدیمی مانند سنگ و چوب با مصالح مدرن مانند شیشه، کامپوزیت و … به بناها هویت و جلوه‌ای زیبا می‌بخشد. می‌توان گفت، سنگ یکی از ماناترین مصالح ساختمانی در طول اعصار گذشته بوده است. با این تفاوت که در گذشته، سنگ به عنوان بدنه و پایه اصلی بنا استفاده می‌شده در حالی‌که امروزه برای مرحله ظریف‌کاری (نازک‌کاری) بنا و به عنوان زیبایی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا علاوه بر آشنایی با بهترین سنگ ها برای دکوراسیون داخلی، با کاربردهای هر یک و ابعاد مورد استفاده آن‌ها نیز آشنا شویم.

سنگ‌های مناسب برای دکوراسیون داخلی

برای انتخاب سنگ برای کار به عنوان سنگفرش، دیوارپوش، سنگ پله، دیوار پله و کف پارکینگ، باید به بررسی دقیق انواع سنگ‌ها، ویژگی‌های ذاتی هر سنگ مانند مقاومت فشاری، سایشی، میزان تخلخل، جذب آب، استحکام، تراکم و مواردی از این دست پرداخت. به طور کلی بهترین سنگ ها برای دکوراسیون داخلی، از سه دسته سنگ مرمر، مرمریت و سنگ چینی (کریستال) است و از این سنگ‌ها می‌توان متناسب با سلیقه، هدف و نوع طراحی دکوراسیون خود استفاده نمود.

سنگ مرمر

انواع سنگ مرمر | صنایع سنگ کیان مهر

یکی از بهترین و زیباترین سنگ ها برای نمای داخلی منزل، انواع سنگ مرمر است. سنگ مرمر (Onyx Stone)، تنوع طرح و رنگ بی‌نظیری دارد. سنگ مرمر خالص، سفید است و وجود برخی ناخالصی‌ها، عناصر و کانی‌ها هنگام تشکیل سنگ، باعث شده تا چنین تنوع رنگی بالایی داشته باشد. سنگ مرمر سفید، مرمر آبی، مرمر صورتی، مرمر سبز، مرمر پرتقالی و مرمر عسلی جزو پرفروش‌ترین و کاربردی‌ترین سنگ‌های مرمر است. باید توجه کرد، که رنگ سنگ‌های مرمر به صورت خالص و به یک رنگ نیست و اکثرا درون زمینه رنگی آن، خطوط و هاله‌های سفید، طلایی و قهوه‌ای دیده می‌شود.

این سنگ به سنگ اونیکس نیز معروف است، جنسی از بلورهای شفاف دارد که نور را از خود عبور می‌دهد. همین امر، باعث شده تا با نورپردازی حرفه‌ای در پشت (زیر) سنگ مرمر، جلوه آن را صدچندان نمود و زیبایی و شکوه خاصی به فضای داخلی ساختمان به خصوص فضای نشیمن بخشید.

سنگ مرمر در ابعاد اسلب، فرشی و پله برش داده شده و پس از فرآوری و صیقل، رهسپار بازار می‌گردد. سایز سنگ اسلب مرمر، بسته به قد و پای کوپ استخراج شده متفاوت است و سایز استاندارد مشخصی در تمامی انواع سنگ مرمر ندارد.

سنگ مرمر، کمیاب است، زیبایی خاصی دارد و برای همین از قیمت بالاتری نسبت به دیگر سنگ‌ها برخوردار است و بنابراین در بناهای فوق‌لاکچری و مجلل استفاده می‌شود.

سنگ مرمر از نظر ویژگی‌های ذاتی، از استحکام نسبتا بالایی برخوردار است، تراکم خوبی دارد، تخلخل و جذب آب آن پایین است. قابلیت ساب‌پذیری آن بسیار بالاست و پس از ساب، به سطحی صیقلی و براق آینه‌گونه تبدیل می‌شود.

کاربرد سنگ مرمر در دکوراسیون داخلی

تولید سنگ مرمر عمدتا به صورت اسلب صورت می‌گیرد و سنگ اسلب مرمر کاربرد ویژه‌ای در ساختمان‌های لاکچری دارد. وجود خطوط و هاله‌ها در این سنگ زیبا، باعث شده تا بتوان با قرار دادن دو یا 4 سنگ اسلب در کنار هم به صورت قرینه طرح بوک‌مچ و فورمچ جذابی ایجاد نمود. طرح بوکمچ و فورمچ مرمر بر روی دیوار یا به عنوان سنگفرش که در پشت (زیر) آن نورپردازی صورت گرفته باشد، شکوه و جلوه‌ای زیبا به فضا می‌بخشد.

سنگ مرمر در ساختمان‌های تجاری، اداری، مسکونی، هتل‌ها، رستوران‌ها، تالارهای پذیرایی مجلل و بناهای بسیار شیک و لوکس به کار می‌رود. از این سنگ در موارد زیر می‌توان استفاده نمود:

  • دیوارپوش پذیرایی، هال، اتاق خواب، سالن کنفرانس، دفتر کار، لابی هتل و رستوران
  • دیوار تلویزیون (تی‌وی‌وال)
  • سنگفرش پذیرایی، هال، اتاق‌ها، سالن‌های سمینار، هتل‌ها و رستوران‌ها
  • سنگ کانتر و میز جزیره آشپزخانه
  • سرویس حمام و دستشویی

سنگ مرمریت

یکی از بهترین سنگ های ساختمانی که کاربرد گسترده‌ای در نمای داخلی بناها دارد، سنگ مرمریت (Marble Stone) است. می‌توان گفت بیش از نیمی از معادن سنگ ایران، به استخراج انواع سنگ مرمریت مشغولند و از همین رو، این سنگ در طرح و رنگ‌های متنوع و به صورت گسترده تولید می‌شود. می‌توان ایران را یکی از قطب‌های سنگ مرمریت در جهان دانست.

انواع سنگ مرمریت

سنگ مرمریت، در دو طیف رنگی روشن و تیره دسته‌بندی می‌شود. 

سنگ مرمریت روشن

طیف رنگی روشن از رنگ سفید و کرم روشن مانند مرمریت صلصالی، مرمریت دهبید، مرمریت جوشقان، مرمریت هرسین، مرمریت آباده و مرمریت خوی و طیف رنگی مختلف مانند سبز، آبی و … است. 

انواع سنگ مرمریت روشن | صنایع سنگ کیان مهر
سنگ مرمریت مشکی و دودی

طیف رنگی تیره که عمدتا دودی تیره و مشکی مانند مرمریت مشکی نجف آباد، مرمریت لاشتر، مرمریت گلدن بلک، مرمریت بلک رز، مرمریت تری دی بلک، مرمریت اسپایدر دهبید و مرمریت پورتروگلد هستند.

انواع سنگ مرمریت مشکی | صنایع سنگ کیانمهر

سنگ مرمریت روشن و تیره در ترکیب با هم، شکوه و جلوه خاصی به فضای داخلی بنا می‌دهد و  دکوراسیون داخلی را خاص و لوکس می‌کند.

سنگ مرمریت در ابعاد اسلب، تایل (پلاک)، فرشی و پله بریده شده و فرآوری می‌شود. این سنگ نیز به دلیل وجود خطوط، رگه‌ها و هاله‌های رنگی موجود در بافت سنگ بخصوص در طیف رنگی تیره، می‌توان با قرار دادن اسلب‌ها به صورت قرینه، طرح‌های بوکمچ و فورمچ زیبایی خلق نمود.

کاربرد سنگ مرمریت در دکوراسیون داخلی

سنگ مرمریت، کاربرد گسترده‌ای در نمای داخلی منزل دارد و بسته به جنس و ویژگی‌های سنگ، می‌توان در موارد زیر از آن‌ها استفاده نمود:

  • دیوارپوش فضای داخلی سالن‌های اجتماعات، تالارهای پذیرایی، پذیرایی منزل، لابی هتل و رستوران و … به عنوان طرح‌های بوکمچ و فورمچ و سنگ اسلب ساده
  • دیوار تلویزیون (تی وی وال)
  • سنگفرش فضای داخلی بناهای مختلف
  • روکابینتی، میز جزیره و کانتر
  • سنگ پله، دیوار راه‌پله و پاگرد پله
  • دیوار و کف پارکینگ
  • سرویس حمام و دستشویی

سنگ چینی (کریستال)

انواع سنگ چینی | صنایع سنگ کیان مهر

سنگ چینی که برخلاف نامش، ارتباطی با کشور چین ندارد و در ایران استخراج و تولید می‌شود، یکی از بهترین سنگ ها برای دکوراسیون داخلی ساختمان است. به‌خصوص که برخی از انواع سنگ چینی، به سفیدی برف است و رنگی سفید دارند. سنگ چینی ازنا، چینی الیگودرز  و چینی قروه از معروف‌ترین سنگ‌های چینی سفید است که به مرمریت سفید نیز مشهورند. در زمینه سفید این سنگ‌ها خطوط و هاله‌های طوسی و دودی مشاهده می‌شود و هرچه سنگ خالص و یکدست‌تر باشد، سنگ از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است. سنگ‌های چینی عمدتا دارای رنگ سفید، مشکی و یا ترکیبی از هر دوست. سنگ چینی مشکی معروفی که می‌توان از آن نام برد، سنگ چینی مشکی لایبید است. سنگ چینی معروف دیگری با ترکیب سفید و مشکی نیز، سنگ چینی پانداست که طرح بوک مچ و فورمچ آن برای کار در دکوراسیون داخلی کولاک می‌کند.

کاربرد سنگ چینی در دکوراسیون داخلی

کاربرد سنگ چینی برای دکوراسیون داخلی برای مواردی از این دست می‌باشد:

  • سنگ نمای درونی؛ دیوار فضای داخلی بنا
  • سنگ پله، دیوار و پاگرد راه‌پله‌ها
  • سنگ رویه کابینت، زیر کابینت، کانتر و میز جزیره
  • سنگفرش فضای درونی ساختمان
  • سرویس حمام و دستشویی
  • صراحی،نرده سنگی و ستون سنگی

در این مطلب، سنگ به عنوان یکی از المان‌ها و عناصر مهم در دکوراسیون داخلی دانسته شد و انواع سنگ ساختمانی مناسب برای کار در دکوراسیون داخلی را معرفی نمودیم. سنگ‌های معرفی شده در فروشگاه سنگ کیان مهر موجود است و می‌توانید به صفحه خرید سنگ ساختمانی مراجعه نموده و از انواع سنگ‌ها دیدن نمایید. کارشناسان مجموعه بازرگانی سنگ کیان‌مهر، در ساعات اداری در دسترس خواهند بود تا به سوالات شما برای انتخاب و خرید سنگ مناسب شما، پاسخ گویند.

شماره تماس: 09131338164

راهنمای خرید سنگ ساختمانی

پیش از اقدام به انتخاب و خرید سنگ مورد نظر خود، نیاز است تا نکاتی مهم را در مورد خرید سنگ ساختمانی بدانید. با مطالعه این راهنما، اطلاعات جامعی کسب خواهید نمود.

انواع سنگ ساختمانی

برای انتخاب سنگ ساختمانی مورد نیاز خود، متناسب با هدف، سلیقه و بودجه خود، باید انواع سنگ ساختمانی را بشناسید. این مطلب، بر اطلاعات شما در این زمینه می‌افزاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *