سنگ ساختمانی

معرفی و مقایسه بهترین سنگ‌های تراورتن برای نمای ساختمان

بهترین سنگ ساختمانی برای نمای سنگی | بهترین سنگ تراورتن برای نما | سنگ کیان مهر

در گذشته، سنگ نقش پایه‌ای ایفا می‌کرد و اساس و بنیان برخی بناهای تاریخی بر سنگ استوار بود. از این بناها می‌توان به تخت جمشید ایران، اهرام ثلاثه مصر و دیوار بزرگ چین اشاره نمود. اما امروزه، سنگ به عنوان یکی از اصلی‌ترین متریال در ساخت و ساز بناها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر، با توجه به گسترش فناوری، سنگ به خوبی فرآوری شده و با ظاهری زیبا و جذاب، در دکوراسیون داخلی و بیرونی، به عنوان سنگ پله، سنگ کف و هم‌چنین سنگ نمای بیرونی کاربرد دارد. در این مطلب قصد داریم بهترین سنگ‌های مناسب برای انواع سبک‌های نمای ساختمان (بهترین سنگ ها برای نمای ساختمان) را معرفی نموده و آن‌ها را از نظر برخی ویژگی‌ها نظیر جنس سنگ، استحکام ساب‌پذیری و قیمت سنگ مقایسه نماییم تا بتوانید انتخابی مناسب میان بهترین‌ سنگ‌های تراورتن نمایید.

فهرست مطالب

چرا سنگ برای نمای ساختمان؟

در سبک‌های گوناگون نمای ساختمان مانند نمای کلاسیک، نمای رومی، نئوکلاسیک و … از متریال‌های متفاوتی مانند آجر، سنگ، شیشه، چوب، کامپوزیت، سیمان سفید و … استفاده می‌گردد. متریالی که در تمامی سبک‌های نما کاربرد دارد، سنگ است. سنگ ساختمانی ویژگی‌هایی دارد که آن را به مهم‌ترین و بهترین متریال نما تبدیل نموده است.

چه سنگ‌هایی برای نمای سنگی؟

در طول سال‌های گذشته در کشور ایران، شاهد هستیم که از سنگ‌های مختلفی به عنوان سنگ نما استفاده شده است. از جمله این سنگ‌های می‌توان به سنگ تراورتن، انواع سنگ گرانیت، برخی سنگ‌های مرمریت مانند مرمریت مشکی بلک رز و انواع سنگ چینی مانند سنگ ازنا و سنگ الیگودرز اشاره نمود. گاها حتی در سر در برخی ساختمان‌های لاکچری و خاص از سنگ مرمر استفاده می‌شود. به طور کلی، هر سنگی برای نما مناسب نیست و در ادامه به ویژگی‌های سنگ نمای مناسب می‌پردازیم تا با مطالعه آن‌ها بتوانید سنگ نمای خوبی را انتخاب نمایید.

ویژگی‌های بهترین سنگ ها برای نمای ساختمان

بهترین سنگ ها برای نمای ساختمان باید ویژگی‌هایی داشته باشند که در ادامه به 8 ویژگی مهم اشاره می‌کنیم:

1. زیبایی و رنگ سنگ

زیبایی و روشنی سنگ، یکی از عوامل مهم در انتخاب سنگ نماست. برای نمای رومی و کلاسیک اغلب از سنگ‌های با رنگ روشن (سفید و کرم) استفاده می‌شود. گاها در نماهای نئوکلاسیک از تلفیق سنگ‌های روشن و تیره (دودی-مشکی) و آجر، شیشه یا کامپوزیت استفاده می‌کنند.

2. ساب‌پذیری و میزان صیقلی شدن سنگ

ساب‌پذیری سنگ یکی از عوامل مهم برای سنگ نما می‌باشد. بسیاری از افراد دوست دارند تا نمای آن‌ها جلوه زیبایی داشته و یکدستی و جذابیت آن زبانزد باشد. توجه داشته باشید که سنگی را انتخاب کنید که ساب‌پذیری بالایی داشته باشد.

3. شکل پذیری سنگ

در برخی سبک‌های نما مانند نمای رومی، سنگ‌ها با دستگاه‌هایی مانند CNC و یا به وسیله ابزار خاصی، طرح‌ها و اشکال زیبایی در خود جای می‌دهند. شکل‌پذیری سنگ در حالی‌که دچار ترک و شکستگی نشود، یکی از ویژگی‌های سنگ‌های مناسب نما می‌باشد.

4. عایق بودن سنگ

سنگ‌ها، عایق بسیار خوبی برای سرما، گرما و صدا است. به همین دلیل نمای سنگی باعث می‌شود تا ساختمان از ورود سرمای گزنده و گرمای جان‌کاه و آلودگی صوتی در امان باشد.

5. وزن و تراکم کم

سنگ ساختمانی مناسب برای نمای سنگی، باید دارای وزن کمی باشد. به عبارت دیگر، سنگ باید دارای خلل و فرج مناسبی باشد. وجود این حفره‌ها در سنگ باعث می‌شود تا علاوه بر اینکه تراکم سنگ کم شود، وزن آن نیز کم شده و ملات در میان این حفره‌ها جای گرفته و به راحتی پشت سنگ به نمای ساختمان بچسبد. همین چسبیدن مناسب ملات به سنگ، موجب می‌شود تا سنگ در اثر گذر زمان و عوامل طبیعی مانند باد، باران، سرما و گرما از جای خود کنده نشود.

6. جذب آب پایین

بسیار مهم است که در مناطق مرطوبی که بارندگی برف و باران در آن زیاد است، سنگ جذب آب پایینی داشته باشد.

7. مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت

سنگ مورد استفاده برای نمای سنگی، بایستی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف (سرد و گرم) و باران‌های اسیدی مقاومت خوبی داشته باشد. سنگ‌ها، اغلب در سرما، گرما و یا حتی زمانی که در معرض نور خورشید مستقیم قرار می‌گیرند، دچار تغییر رنگ (رنگ پریدگی)، شکستگی و خردشدگی می‌شود.

8. راحتی شستشو و تمیز کردن سنگ

پس از گذشت مدتی از ساخت نما، شاهد خواهیم بود که بر اثر بارش باران و برف، گرد و غبار و باد، سنگ‌ها دچار برخی آلودگی‌ها و کثیفی می‌شود. بسیار مهم است که سنگی برای نما انتخاب شود که دیر کثیف شده (یا کثیفی آن مشخص نباشد)، دچار شوره و پوسیدگی نشود و به راحتی قابل شستشو و تمیز شدن باشد. اگر یکی از دغدغه‌های شما، تمیز کردن انواع سنگ ساختمانی است، در مقاله “نحوه تمیز کردن انواع سنگ ساختمانی” به این موضوع پرداخته‌ایم.

سنگ‌های مناسب برای نمای سنگی در ایران

بدین ترتیب و براساس ویژگی‌های ذکر شده، می‌توان گفت بهترین سنگ برای نمای سنگی، انواع سنگ تراورتن است. سنگ تراورتن تمامی ویژگی‌های ذکر شده را دارد و سنگی بی‌نظیر برای کار به عنوان سنگ نمای ساختمان است. به عبارتی، سنگ تراورتن علاوه بر وجود خلل و فرج زیادی که در آن وجود دارد، وزن نسبتا کمی دارد، به خوبی به ملات می‌چسبد، در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و باران‌های اسیدی مقاومت خوبی داشته و جذب آب پایینی دارد. این سنگ روشن در رنگ‌های سفید و کرم موجود است و ساب‌پذیری بالایی دارد و به راحتی می‌توان تخلخل سنگ را با رزین پوشاند به صیقلی کرد. این سنگ به راحتی قابل شستشوست و عایق مناسبی برای سرما، گرما و آلودگی صوتی است.

سنگ چینی، پس از سنگ تراورتن سنگی مناسب برای نماست. رنگ روشن انواع سنگ چینی و وجود خطوط جذابی که دارد، باعث شده تا بتوان در بخی سبک‌ها از این سنگ استفاده نمود. هرچند که خلل و فرج کم درون آن علاوه بر اینکه وزن نسبتا زیادی بر بنا تحمیل می‌کند، باعث می‌شود ملات به خوبی به پشت سنگ نچسبد و پس از مدتی سنگ از نما کنده شود.

باید خاطرنشان نمود که انواع سنگ مرمریت، در برابر شرایط محیطی، مقاومت کمی دارند و به راحتی دچار شکستگی و تغییر رنگ می‌شوند.

سنگ گرانیت با وجود استحکام بالایی که دارد، سنگی با تراکم و وزن بالاست و بر بدنه بیرونی ساختمان، فشار زیادی وارد می‌کند. علاوه بر این‌که به دلیل عدم وجود تخلخل در سنگ، ملات به خوبی به پشت آن نمی‌چسبد و پس از مدتی شاهد افتادن سنگ از نما هستیم که این موضوع علاوه بر آسیب به نما، ممکن است خطراتی برای عابران پیاده اطراف ساختمان در پی داشته باشد و سنگ بر سر آن‌ها سقوط کند.

بدین ترتیب توصیه می‌شود که از سنگ مرمریت و سنگ گرانیت به عنوان سنگ نما استفاده نشود.

بهترین سنگ‌های تراورتن برای نمای سنگی

سنگ تراورتن از دهه هشتاد شمسی و پس از گسترش فناوری‌های مربوط به استخراج و فرآوری سنگ و پس از کشف معادن مختلف در استان مرکزی، زبانزد شد و برای استفاده به عنوان سنگ نما، در اقصی نقاط ایران، خواهان زیادی پیدا کرد. در طول سالیان اخیر، ساختمان‌های زیادی در شهرهای مختلف می‌بینیم که برای نمای خود از انواع سنگ تراورتن استفاده نموده‌اند.

سنگ تراورتن، انواع مختلفی دارد که در ادامه، به معرفی و مقایسه پنج سنگ تراورتن معروف و محبوب از نظر جنس، قیمت، استحکام و ساب‌پذیری خواهیم پرداخت.

1. سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ عباس آباد را می‌توان محبوب‌ترین و پرتقاضاترین سنگ تراورتن دانست که در بازار ساخت و ساز ایران، خواهان زیادی دارد. این سنگ در سه رنگ سفید، کرم روشن و کرم تیره؛ موج‌دار و بدون موج موجود است. رنگ روشن سنگ به همراه امواج کبریتی، دنده گاوی، سوزنی، ابر و بادی و موج پیچ، این سنگ باکیفیت را بسیار خاص نموده و همین امر باعث شده تا تنوع سورت سنگ عباس آباد زیاد باشد. تراورتن عباس آباد دارای جنس استخوانی بوده و تخلخل نسبتا کمی دارد که به راحتی با رزین پر شده و جلوه سنگ حفظ می‌گردد. از شناخته‌شده‌ترین معادن سنگ عباس آباد می‌توان به معدن قاسمی‌فر و پورحسنی اشاره نمود.

2. سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ دره بخاری بسیار مرغوب بوده و تخلخل کم آن، این سنگ را مورد توجه قرار داده است. رنگ سنگ دره بخاری با وجود روشنی، یک درجه تیره‌تر از سنگ عباس آباد بوده و بدون موج است. معروف‌ترین معدن سنگ دره بخاری، معدن آذرنوش است و پس از آن معادن خاتم و کربلایی، کیفیت بالایی از این سنگ را استخراج می‌نمایند. این سنگ، سنگی یکدست و زیباست و باوجود قیمت نسبتا بالایی که دارد، یکی از گزینه‌های معماران و طراحان ساختمان برای نماست.

3. سنگ تراورتن ابیانه

سنگ ابیانه در رنگ‌های کرم روشن و تیره وجود دارد. برخی سورت‌های آن دارای رنگ سفید با هاله‌های تیره است. معادن تراورتن ابیانه در نزدیکی روستای تاریخی ابیانه بوده و سنگی با کیفیت بالاست که یکی از بهترین گزینه‌ها برای نمای ساختمان است. از مشهورترین معادن سنگ ابیانه می‌توان به معادن اسماعیلی، صلصالی و گودرزی اشاره نمود. معدن اسماعیلی، سنگی باکیفیت‌تر و با جنس استخوانی استخراج می‌کند.

4. سنگ تراورتن آبگرم

سنگ آبگرم، نسبت به سه سنگ قبلی، کیفیت و قیمت نسبتا پایین‌تری دارد و تخلخل در آن بیشتر است. این سنگ به رنگ کرم و یکدست بوده و جذب آب نسبتا بالایی دارد. بدین ترتیب در هنگام فرآوری و ساب، آب زیادی به خود جذب می‌کند و رنگ آن کمی تیره می‌شود. باید دقت کنید که پس از گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رنگ سنگ آبگرم کمی روشن‌تر خواهد شد. به طور کلی، تراورتن آبگرم، یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که می‌خواهند با قیمت کمتری، سنگی با کیفیت متوسط رو به بالا خریداری کنند. معروف‌ترین معدن سنگ آبگرم، معدن سالاری است.

5. سنگ تراورتن تکاب

سنگ تکاب با وجود کیفیت بهتری که نسبت به سنگ آبگرم دارد اما تیره‌تر بوده و یکدست نیست. این سنگ تخلخل نسبتا بالایی دارد و از همین رو برای یکدستی سنگ، باید رزین زیادی به آن زد. از مهم‌ترین معادن سنگ تکاب می‌توان به معادن سلیمی، توکلی و جعفری اشاره نمود.

در ادامه، به صورت کوتاه به مقایسه بهترین انواع سنگ تراورتن از نظر قیمت، جنس، استحکام و صیقل‌پذیری خواهیم پرداخت.

مقایسه انواع سنگ تراورتن

مقایسه بهترین سنگ‌های تراورتن از نظر قیمت (زیاد به کم)

 1. سنگ تراورتن عباس آباد
 2. سنگ تراورتن دره بخاری و تراورتن ابیانه
 3. سنگ تراورتن آبگرم
 4. سنگ تراورتن تکاب

می‌توان گفت، گران‌ترین سنگ تراورتن، سنگ عباس آباد است. پس از آن سنگ تراورتن دره بخاری و ابیانه جزو سنگ‌های گران به حساب می‌آیند.

مقایسه بهترین سنگ‌های تراورتن از نظر جنس (کیفیت زیاد به کم)

 1. سنگ تراورتن عباس آباد
 2. سنگ تراورتن دره بخاری
 3. سنگ تراورتن ابیانه
 4. سنگ تراورتن تکاب
 5. سنگ تراورتن آبگرم

مقایسه بهترین سنگ‌های تراورتن از نظر استحکام (زیاد به کم)

 1. سنگ تراورتن عباس آباد
 2. سنگ تراورتن دره بخاری
 3. سنگ تراورتن ابیانه
 4. سنگ تراورتن تکاب
 5. سنگ تراورتن آبگرم

مقایسه بهترین سنگ‌های تراورتن از نظر ساب‌پذیری (زیاد به کم)

 1. سنگ تراورتن عباس آباد
 2. سنگ تراورتن دره بخاری
 3. سنگ تراورتن ابیانه
 4. سنگ تراورتن آبگرم
 5. سنگ تراورتن تکاب

کلام آخر

اگر قصد خرید سنگ ساختمانی مناسب برای نمای سنگی دارید، بهترین سنگ ها برای نمای ساختمان (انواع سبک نما)، سنگ تراورتن است. تراورتن، انواع مختلفی دارد که در این مطلب به معرفی پنج تا از معروف‌ترین و بهترین سنگ تراورتن پرداختیم و با مقایسه این پنج سنگ در بازار ایران، اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که ضمن آشنایی با این موارد، انتخابی مناسب را تجربه کنید.

کارشناسان سنگ کیان‌مهر، همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد انواع سنگ‌ ساختمانی و قیمت سنگ ساختمانی هستند.

 

برگرفته از منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *