سنگ ساختمانی

بهترین و گران ترین سنگ های ساختمانی را بشناسیم!

گران ترین سنگ های ساختمانی

وقتی به عنوان خریدار سنگ، در حال انتخاب سنگ ساختمانی برای منزل، ساختمان، دفتر کار و یا پروژه‌های ساختمانی خود هستید، معیارهای مختلفی برای خرید سنگ مد نظر قرار می‌دهید. این معیارها می‌تواند کیفیت، رنگ و نقش، ویژگی ظاهری خاص، ابعاد و از همه مهم‌تر قیمت سنگ است. قیمت سنگ‌ها بنا بر کمیابی سنگ، کیفیت، سورت و عوامل دیگر متفاوت است. در این مطلب قصد داریم تا بهترین و گران ترین سنگ های ساختمانی ایران را به تفکیک کاربرد آن‌ها به شما معرفی نماییم.

نکته: قبل از شروع به معرفی، باید خاطرنشان کرد که هر سنگ، دارای سورت‎های گوناگونی است. در ایران استاندارد مشخصی برای سورت‌بندی وجود ندارد اما به طور کلی، بنا بر کیفیت سنگ، برش و فرآوری، درجه کیفی سورت مشخص می‌گردد. به طور کلی هر سنگ، سورت‌های صادراتی، سوپر، ممتاز، درجه یک و درجه دو دارد. سورت صادراتی و سوپر نسبت به دیگر سورت‌ها درجه کیفی بالاتری دارند و گران‌تر نیز هستند.

فهرست مطالب

گران ترین سنگ ها برای دیوار

سنگ‌های مختلفی برای دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین و لاکچری‌ترین سنگ‌ها اغلب برای فضاهایی در ساختمان‌های لوکس مانند پذیرایی، تالارهای عقد و عروسی، لابی هتل‌ها، رستوران‌ها، ادارات شیک و سالن‌های سمینار و همایش لوکس به کار می‌رود. در این فضاها اغلب از سنگ اسلب با ابعاد بزرگ استفاده می‌گردد و برای زیبایی بیشتر سنگ بوک‌مچ و فورمچ با طرح‌های زیبا، گزینه‌ای پرطرفدار است. از سنگ‌های گران مناسب برای دیوارپوش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

1. سنگ مرمر

سنگ اسلب مرمر تی وی وال | سنگ کیان مهر

بدون شک، سنگ مرمر از زیباترین، لاکچری‌ترین و گران‌ترین سنگ‌های ساختمانی است. طرح و نقش‌های موجود در این سنگ و رنگ‌های جذابی که دارد، هر بیننده‌ای را محو زیبایی خود می‌کند. سنگ مرمر، بلورهای شفافی دارد که نور را از  خود عبور می‌دهد و همین امر، سنگ اسلب مرمر را گزینه‌ای مناسب برای دیوارپوش فضاهای خاص و شیک نموده است. نورپردازی مناسب سنگ اسلب مرمر، زیبایی و جلوه این سنگ را صدچندان می‌کند و شکوه خاصی به فضا می‌بخشد. در میان سنگ‌های مرمر، می‌توان گفت که سنگ مرمر سفید نباتی و سنگ مرمر صورتی، گران‌تر است.

2. سنگ چینی ازنا

سنگ مرمریت سیلوراسکای برای دیوار | سنگ کیانمهر

سنگ چینی ازنا، سنگی سفید با خطوط و رگه‌های طوسی و نقره‌ای است. این سنگ، گزینه مناسبی برای فضاهای لوکس است و از همین رو سنگ اسلب آن قیمت بالایی دارد. سنگ چینی سفید، فضا را روشن و تابناک می‌کند. خطوط موجود در بافت زمینه این سنگ، اگر به صورت قرینه دوتایی (بوکمچ) یا چهارتایی (فورمچ) در کنار یکدیگر قرار گیرد، نقوش زیبایی می‌آفریند.

3. سنگ مرمریت پورتروگلد

سنگ فورمچ مشکی طلایی پورتروگلد | سنگ کیان‌مهر
سنگ مرمریت مشکی طلایی برای دیوار و کف

در طراحی دکوراسیون داخلی، سنگ‌های مشکی و طلایی بسیار مورد توجه هستند. سنگ مرمریت پورتروگلد جزو این دسته سنگ‌هاست و در زیبایی نظیر ندارد. این سنگ بسیار مشکی است و نقوش و خطوط طلایی زیبایی در آن جلوه‌گر است. جذابیت و زیبایی این سنگ، چشمان هر فردی را به خود خیره می‌کند. این سنگ زیبا، تقریبا کمیاب است و برای همین، بسیار گران است.

4. سنگ مرمریت هرسین

سنگ دیوار مرمریت هرسین | سنگ کیان مهر

سنگ مرمریت هرسین، سنگی با زمینه رنگی کرم خاکستری روشن است که بسیار صاف و یکدست است. درون بافت این سنگ، رگه و خطوط خاصی مشاهده نمی‌شود. همین امر، این سنگ را به گزینه‌ای مهم برای کار به عنوان دیوارپوش در پروژه‌های ساختمانی لوکس تبدیل نموده است.

5. سنگ مرمریت سیلوراسکای

سنگ مرمریت سیلور اسکای برای دیوار

سنگ سیلوراسکای، سنگی است که در طرح، رنگ و زیبایی نظیر ندارد. این سنگ با رنگ زمینه کرم طوسی روشن، دارای خطوط و نقوش جذابی به رنگ‌های گوناگون است که جلوه خاصی به دکوراسیون داخلی می‌بخشد. سنگ اسلب سیلوراسکای به سان یک تابلوی نقاشی باارزش، نظرها را به خود جلب می‌کند و سنگ گرانی به شمار می‌آید.

گران ترین سنگ ها برای کف پوش

برای انتخاب سنگ خوب برای کفپوش باید دقت داشته باشید که سنگ از مقاومت فشاری بالایی برخوردار باشد و بتواند وزن بالایی را تحمل نماید و به این راحتی نشکند. در ادامه به معرفی گران‌ترین و مناسب‌ترین سنگ‌ها برای کف (فرشی) می‌پردازیم:

1. سنگ مرمر

سنگ مرمر برای کف پوش (فرشی) | سنگ کیان مهر

سنگ مرمر، انتخابی مناسب برای کف پوش است. این سنگ، مقاومت فشاری و استحکام بالایی دارد و توان تحمل تردد بالا را دارد. همان‌گونه که احتمالا در حرم امام‌رضا دیده‌اید، از سنگ مرمر سفید و سنگ مرمر سبز برای کفپوش استفاده گسترده‌ای شده است. بنابراین سنگ مرمر یکی از گران‌ترین و بهترین سنگ‌ها برای استفاده به عنوان سنگ فرش است و برای فضاهای لوکس استفاده می‌شود.

2. سنگ چینی ازنا

سنگ سفید ازنا فرشی | سنگ کیان مهر

سنگ ازنا سفید سیلور، با توجه به رنگ روشن آن، مقاومت فشاری، استحکام و تراکم بالای آن گزینه‌ای مناسب برای کف‌پوش است. سنگ اسلب ازنا اغلب به صورت قرینه دوتایی و چهارتایی یعنی به صورت بوک‌مچ و فورمچ، طرح و نقشی بی‌نظیر و زیبا خلق می‌کند.

3. سنگ چینی الیگودرز کوهستان

سنگ چینی الیگودرز کوهستان فرشی | صنایع سنگ کیانمهر

سنگ چینی الیگودرز معدن کوهستان نیز سنگ پرطرفدار و مناسب برای کف سالن‌های بزرگ و شیک است. این سنگ نیز مانند سنگ ازنا سفید است و رگه‌های طوسی روشن در آن دیده می‌شود. این سنگ، قیمت بالایی دارد و می‌توان به صورت بوکمچ و فورمچ از آن استفاده نمود.

4. سنگ مرمریت پورتروگلد

سنگ مرمریت مشکی طلایی فرشی | صنایع سنگ کیان‌مهر

اگر می‌خواهید فضایی با دکوراسیون داخلی خاص و با تم رنگی تیره داشته باشید، سنگ مرمریت مشکی طلایی پورتروگلد، انتخابی مناسب برای کار به عنوان سنگفرش است. این سنگ در ابعاد اسلب و به صورت بوکمچ و فورمچ طرح‌هایی خارق‌العاده می‌آفریند و سنگی گران محسوب می‌شود. مرمریت پورتروگلد، از استحکام، تراکم و مقاومت بالایی در برابر تردد برخوردار است و انتخاب افراد خوش سلیقه و خاص‌پسند است.

5. سنگ مرمریت سیلوراسکای

سنگ مرمریت فرشی کرم دودی سیلوراسکای | صنایع سنگ کیان‌مهر

مرمریت سیلوراسکای، سنگی به سان تابلوی نقاشی زیباست و طرح و نقش‌های ریز جذابی در آن به هم آمیخته و سنگی زیبا پدید آمده است. این طرح‌ها در ابعاد اسلب این سنگ، بیشتر به چشم می‌آید و بر زیبایی فضا می‌افزاید. رنگ زمینه این سنگ طوسی و کرم روشن است و پیشنهادی مناسب برای کار به عنوان کف پوش سالن‌های زیبا و لاکچری است.

6. سنگ مرمریت دهبید

سنگ مرمریت سفید دهبید | صنایع سنگ کیان‌مهر

سنگ مرمریت دهبید جزو سنگ‌های شناخته شده و معروف برای سنگفرش است. رنگ روشن سنگ که به کرم و سفید متمایل است و پاکی و یکدستی سنگ، آن را گزینه‌ای بی‌همتا برای کفپوش نموده است. این سنگ در ابعاد فرشی  اسلب، مناسب کف سالن‌های بزرگ و لاکچری است و مقاومت و استحکام بالایی در برابر تردد زیاد دارد. قیمت این سنگ نسبت به 5 سنگ قبلی معرفی شده مناسب‌تر است اما هم‌چنان سنگ نسبتا گرانی محسوب می‌شود.

7. سنگ مرمریت پارادایس

سنگ مرمریت فرشی کرم پارادایس | صنایع سنگ کیان‌مهر

سنگ مرمریت پارادایس که گاها با سنگ دهبید اشتباه می‌شود، در رنگ کرم بژ استخراج می‌گرددو عمده کاربرد آن، به عنوان کفپوش است. این سنگ گرمی خاصی به فضای دکوراسیون داخلی می‌بخشد و قیمت آن کمی پایین‌تر از سنگ مرمریت دهبید است. بنابراین سنگی بسیار مناسب برای انبوه‌سازان است که می‌خواهند ساختمانی شیک و با قیمت مناسب بسازند.

8. سنگ مرمریت هرسین

سنگ هرسین سنگفرش | صنایع سنگ کیان‌مهر

سنگ هرسین، در رنگ کرم طوسی روشن، سنگی یکدست و صاف است که مقاومت و ساب‌پذیری بالایی دارد و یکی از بهترین سنگ‌ها برای سنگفرش سالن‌ها به حساب می‌آید.

اگر قصد خرید سنگ برای استفاده در دکوراسیون داخلی ساختمان خود را دارید، می‌توانید مطلب “بهترین سنگها برای دکوراسیون داخلی” را مطالعه نمایید تا با این سنگها و کاربرد آن‌ها آشنا شوید.

گران ترین سنگ ها برای نمای بیرونی و محوطه‌سازی

سنگ نمای بیرونی و حیاط ساختمان باید سنگی مستحکم، با وزن نسبتا کم، تخلخل نسبتا زیاد، ساب‌پذیری بالا و مقاوم به شرایط آب و هوایی مختلف باشد. بهترین گزینه برای سنگ نما که این ویژگی‌ها را داشته باشد، سنگ تراورتن است. سنگ تراورتن، انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها بسیار گران است و برای نمای ساختمان‌های لاکچری و لوکس استفاده می‌شود. در ادامه به بهترین و گران ترین سنگ های نما اشاره می‌کنیم:

1. سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ نما تراورتن عباس آباد

می‌توان گفت که یکی از گران ترین سنگ های ساختمانی، سنگ عباس آباد است. این سنگ، خواهان زیادی دارد و گزینه اول برای نماهای سنگی لاکچری در سبک‌های مختلف رومی، کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن است. این سنگ به دلیل رنگ کرم روشن که به سفید متمایل است و موج‌های ریزی که در خود دارد، شهرت دارد. البته باید خاطرنشان کرد که همه سورت‌های این سنگ دارای موج نیست. به طور کلی گران ترین و بهترین سنگ برای نمای خارجی بنا، سنگ تراورتن عباس آباد است که چون الماس بر پیکره ساختمان، خوش می‌درخشد.

2. سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ دره بخاری برای نمای سنگی | سنگ کیانمهر

دومین سنگ مرغوب و گران برای نمای ساختمان، سنگ دره بخاری است. این سنگ نیز دارای تنالیته رنگی کرم روشن است و در بافت درونی خود، رگه‌های کرم قهوه‌ای ریزی دارد که به موج پیچ معروف است و از این رو به آن سنگ تراورتن دره بخاری موج پیچ گفته می‌شود. این سنگ نیز مانند سنگ عباس آباد، از معادن محلات استخراج می‌گردد.

3. سنگ تراورتن ابیانه

سنگ تراورتن ابیانه نمای رومی

سنگ تراورتن ابیانه، گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که قصد دارند تا نمای سنگی شیکی داشته باشند و هزینه کمتری پرداخت نمایند. این سنگ از معادن کوه‌های ابیانه در نزدیکی کاشان در رنگ‌های سفید و کرم روشن و تیره استخراج می‌گردد. باید توجه داشته باشید که این سنگ در معرض نور خورشید به مرور روشن‌تر خواهد شد. سنگ ابیانه، پیشنهادی ردنشدنی برای افراد خوش‌سلیقه و خاص‌پسندان با بودجه محدودتر است.

انواع سنگ نما

اگر به دنبال خرید سنگ نما هستید می‌توانید از صفحه سنگ نما دیدن نمایید.

برای شناخت سنگ‌های ساختمانی با قیمت ارزان، می‌توانید مطلب “ارزانترین سنگهای ساختمانی” را مطالعه بفرمایید.

برای دریافت مشاوره تخصصی به منظور انتخاب سنگ مناسب، اطلاع از قیمت و خرید سنگ مورد نظر خود با کارشناسان مجموعه صنایع سنگ کیان‌مهر تماس بگیرید.

ساعات تماس: 8 صبح تا 8 شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *