امروزه، خرید سنگ با اهداف تزئینی صورت می‌گیرد و برخلاف گذشته که سنگ، یکی از اِلِمان‌های اساسی ساختمان‌سازی محسوب می‌شد، اکنون، سنگ ساختمانی، جنبه زیبایی‌بخشی به نقاط مختلف ساختمان را دارد. در معماری داخلی، از سنگ، استفاده‌های فراوانی می‌شود تا بر شکوه، گرمی، زیبایی و جذابیت ساختمان افزوده شود و چشمان هر بیننده‌ای را مسحور خود نماید. اگر به دنبال انتخاب و خرید سنگ ساختمانی هستید، باید به نکات ظریف و مهمی توجه نمایید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. یکی از مشغله‌های ذهنی افراد غیرمتخصص در حوزه سنگ که برای تهیه سنگ اقدام می‌کنند، این است که باید به چه نکاتی برای خرید سنگ توجه کرد؟ در ادامه، قصد داریم با ارائه یک راهنمای خرید سنگ ساختمانی جامع برای عزیزانی که قصد خرید سنگ برای پروژه ساختمانی خود دارند، اطلاعات مفیدی در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا انتخابی مطمئن‌تری داشته باشند. برای دانستن نکات خرید سنگ ساختمانی، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره تخصصی به‌منظور خرید سنگ ساختمانی مورد نظر خود و استعلام قیمت سنگ ساختمانی، با مجموعه بازرگانی سنگ کیان‌مهر تماس بگیرید. کارشناسان مجموعه به ارائه اطلاعات ویژه و ارسال عکس سنگ درخواستی شما، خواهند پرداخت.

1. توجه به ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی سنگ

1. در انتخاب سنگ باید به ویژگی‌های شیمیایی سنگ مانند مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، استحکام و سختی، دوام، ثبات رنگ، تخلخل، میزان جذب آب و مکانی که سنگ مورد استفاده است، باید دقت شود. چراکه هر سنگ، با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، مناسب برای استفاده برای منظورهای خاصی است. لذا در خرید سنگ باید به فضای مورد استفاده از قبیل نمای خارجی، نمای داخلی، سنگفرش، پله و پاگرد کف فرش فضاهای مسکونی و تجاری، پشت‌بام، حیاط، سرویس بهداشتی و … توجه شود. به عنوان مثال سنگ تراورتن بیشتر برای نمای خارجی و حیاط، سنگ مرمر جهت تزئین نمای داخلی و سرویس حمام و دستشویی، سنگ مرمریت برای سنگ‌فرش و نمای داخلی و سنگ گرانیت برای کف‌فرش، پله و پاگرد مناسب است.

  • نکته: یکی از مسائلی که باید به آن دقت شود این است که سنگ گرانیت صیقل یافته، بسیار لیز بوده و بهتر است که در محل‌های غیرمسقفی که احتمال بارندگی زیاد است، استفاده نشود.
نکات خرید سنگ ساختمانی | صنایع سنگ کیان مهر

هر سنگ، دارای شناسنامه‌ای است که ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آن توسط آزمایشگاه‌های تخصصی مورد اندازه‌گیری قرار گرفته است و می‌توانید میزان دقیق هریک از این ویژگی‌های  مد نظر خودمانند میزان سختی، استحکام، ثبات رنگ و … را از راه این شناسنامه و از طریق کارخانه مد نظر خود به دست آورید.

راهنمای خرید سنگ ساختمانی | صنایع سنگ کیان مهر

2. توجه به ویژگی‌های فیزیکی سنگ

از نکات خرید سنگ ساختمانی، توجه به ظاهر فیزیکی سنگ است. ظاهر سنگ باید بدون خلل و فرج، شیار، ترک، پوسیدگی و رگه‌های سست باشد.

3. توجه به عدم وجود شیار و ترک در سنگ

برای پی بردن به ترک‌ها و شیارهای درون‌بافتی سنگ، می‌توان با استفاده از جسم فلزی، بر روی سنگ ضربه زد و تا حدودی به وجود ترک و شیار در آن پی برد. اگر صدایی که شنیدید، به سانِ صدای شیشه باشد، می‌توانید از عدم وجود ترک در بافت سنگ اطمینان حاصل کنید.

4. توجه به ضخامت سنگ

یکی دیگر از نکات خرید سنگ، توجه به ضخامت سنگ است. اصولا، ضخامت سنگ‌ها به صورت اسمی 2 سانتی‌متر است، اما در عمل بین 1.6 تا 2 سانتی‌متر است.

5. توجه به زوایای قائم سنگ

سنگ‌ها در هر ابعادی مانند اسلب، تایل، طولی و حکمی که برش داده شده و فرآوری شوند و باید دارای زوایای قائم باشند. بنابراین گونیا بودن آن‌ها بخصوص در ابعاد طولی و حکمی، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

6. سالم بودن سنگ

دقت کنید که لبه‌های سنگ، دارای پریدگی نباشند و یا حداقل میزان لب‌پر بودن را داشته باشند.

7. بسته‌بندی مناسب سنگ

در فصل‌های سرد و مناطقی که بارندگی در آن‌ها زیاد است، در طول مسیر بایستی که یک کاور محافظ محکم بر روی سنگ‌‌ها کشیده شود تا در اثر نفوذ آب، سنگ‌ها به یکدیگر نچسبند.

برای خرید سنگ ساختمانی به چه نکاتی توجه کنیم؟ | صنایع سنگ کیان مهر
نکات خرید سنگ ساختمانی | صنایع سنگ کیان مهر

8. نظارت بر بارگیری و بسته بندی سنگ

زمانی که سنگ در تناژ و حجم زیادی خریداری می‌نمایید، لازم است که بر مراحل سورت‌بندی و بسته‌بندی سنگ در مبدا، نظارت کامل داشته باشید و بارگیری در حضور شما انجام شود.

9. دقت بر تطابق سورت در هنگام بارگیری

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید، تطابق کیفیت سورتی است که سفارش داده‌اید و سورتی که تحویل می‌گیرد. چراکه بین سورت‌های مختلف، تفاوت قیمت نسبتا زیادی است و باید دقت داشته باشید که سنگ با همان کیفیت و قیمتی را تحویل بگیرید که سفارش داده‌اید.

10. یکنواختی سورت سنگ

توجه نمایید که سنگ سفارشی شما، کمترین بازی طرح و رنگ را داشته باشد و همگی در یک سورت باشند، به این موضوع به خصوص برای سفارش‌های با متراژ و حجم‌های بالا بسیار اهمیت دارد. چراکه، این سنگ‎ها اگر یکنواخت نباشند، عدم هارمونی آن‌ها در کار بسیار به چشم می‌آید و از زیبایی نهایی اثر می‌کاهد. این عدم یکنواختی، بیشتر برای سنگ‌های با زمینه روشن، اتفاق می‌افتد

11. توجه به کیفیت ساب سنگ

میزان ساب و صیقل سنگ، متناسب با ساب‌پذیری نوع سنگ، یکی از مسائلی است که باید به آن دقت شود. هرچه بازتاب و انعکاس تصویر محیطِ اطراف روی سنگ، واضح‌تر باشد، کیفیت ساب و میزان ساب‌پذیری آن سنگ بیشتر است. این امر، بر روی قیمت سنگ تاثیرگذار است.

مشاوره خرید سنگ ساختمانی

مجموعه بازرگانی سنگ کیان‌مهر به ارائه راهنمایی و مشاوره خرید سنگ ساختمانی به صورت تخصصی می‌پردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ مورد نظر خود، با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

12. نکاتی برای خرید سنگ مشکی

سنگ‌های با رنگ مشکی و عمدتا تیره، گاها رنگ می‌خورند تا رنگ آن مشکی‌تر و دارای جلوه بیشتری شود. برای اطمینان از عدم وجود رنگ بر روی سطح سنگ، می‌توانید کمی آب گرم بر روی آن بریزید و با دست بر روی سنگ بکشید، اگر آب به رنگ تیره درآمد، نشان از وجود رنگ بر روی سنگ است. دقت کنید رنگ‌های موجود روی سنگ پس از مدتی بر اثر شرایط جوی، از بین می‌رود. البته این نکته مهم را در نظر بگیرید که برخی از سنگ‌های تیره هستند و به خودی خود و با مرور زمان، دچار رنگ‌پریدگی می‌شوند. از معروف‌ترین سنگ‌های مشکی می‌توان به سنگ مرمریت مشکی نجف آباد، سنگ مرمریت اسپایدر و سنگ مرمریت لاشتر اشاره نمود.

خرید سنگ مشکی | صنایع سنگ کیان مهر

13. توجه به کیفیت فرآوری سنگ

سنگ‌های ساختمانی به منظور افزایش کیفیت و زیبایی، عمدتا فرآوری و پرداخت می‌شوند. از روش‌های فرآوری سنگ، استفاده از رزین، اپوکسی، بتونه و پلی‌استر است که به وسیله آن‌ها خلل و فرج و حفره‌های سنگ را پر می‌کنند. دقت نمایید که این مواد همرنگ سنگ انتخابی شما باشد. هم‌چنین اگر از ماستیک بر روی سنگ استفاده شده باشد، سنجش کیفیت آن‌ها امری ضروری است. ماستیک‌های باکیفیت به راحتی از سطح سنگ جدا نمی‌شوند اما ماستیک‌های با کیفیت کمتر، با یک کاردک، به راحتی از طرح سنگ جدا می‌شوند. شما می‌توانید با یک چاقو، به سنجش میزان کیفیت آن بپردازید.

مشاوره خرید سنگ ساختمانی | صنایع سنگ کیان مهر

در انتهای این راهنمای خرید سنگ خاطرنشان می‌شود که کارکرد هر نوع سنگی در هر نقطه از ساختمان متفاوت بوده، لذا بایستی شناختی کلی و مختصر از انواع سنگ ساختمان و کاربردهای آن داشته باشید تا با خیالی آسوده‌تر به انتخاب سنگ بپردازید. ما در مقاله انواع سنگ ساختمانی به این موضوع مهم پرداخته‌ایم. با مطالعه آن متوجه خواهید که در یک ساختمان، از سنگ‌های مختلفی استفاده می‌شود که شناخت کلی آ‌ن‌ها ضروری است.

دقت نمایید که 13 نکته گفته شده، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید در هنگام سفارش و انتخاب سنگ، به این نکات توجه فرمایید تا تجربه‌ای لذت‌بخش از خرید سنگ داشته باشد. در صورتی که در مراحل بارگیری، ارسال و دریافت در مقصد، اگر سنگ انتخابی شما با آنچه که سفارش داده بودید، متفاوت بود، می‌توانید با هماهنگی با مسئول فروش و مدیر کارخانه، سنگ را مرجوع نمایید.

برای دریافت مشاوره تخصصی به منظور انتخاب سنگ مناسب، اطلاع از قیمت و خرید سنگ مورد نظر خود با کارشناسان مجموعه صنایع سنگ کیان‌مهر تماس بگیرید.

ساعات تماس: 8 صبح تا 8 شب