صادرات سنگ ساحتمانی

Export of Building Stones

امروزه شاهد ساخت مسکن، مجتمع‌ها، آپارتمان‌ها و هتل رستوران‌های بزرگ و جذاب در سراسر جهان هستیم. ساخت و سازهای فزاینده در جهان، نیاز به سنگ ساختمانی را روز به روز گستره‌تر می‌کند چراکه سنگ به عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی شناخته می‌شود و کاربرد فراوانی دارد. بنابراین، کشورهایی که از گنجینه معادن سنگ متنوعی برخوردارند، همواره تامین سنگ پروژه‌های ساختمانی جهان بر عهده داشته‌اند. یکی از کشورهای غنی از معادن سنگ ساختمانی، کشور عزیزمان ایران است. سالیانه سنگ‌های ساختمانی مختلفی از ایران به کشورهای مختلفی در سرتاسر جهان، صادر می‌شود. در این ادامه، قصد داریم به ظرفیت بازار صادراتی ایران بپردازیم و آمار صادرات انواع سنگ ساختمانی مانند سنگ مرمر، مرمریت، تراورتن، چینی و گرانیت را در سال‌های 99 تا 1401 بررسی نماییم. هم‌چنین مراحل صادرات سنگ ساختمانی را نیز از نظر خواهیم گذراند.

صادرات سنگ ساختمانی | سنگ کیان‌مهر

فهرست مطالب

سنگ ساختمانی ایران چه جایگاهی در جهان دارد؟

The Position of Iran's Building Stone in the World

کوه‌های ایران، منبعی غنی از انواع سنگ‌های ساختمانی است. طبق برخی از آمار، کشور ایران به عنوان چهارمین کشور از نظر وجود معادن غنی از سنگ و ذخایر سنگ‌های تزئینی و هفتمین کشور از نظر میزان تولید سنگ در جهان محسوب می‌شود. همین آمار کلی، نشان از پتانسیل ایران در تولید و صادرات انواع سنگ ساختمانی به جهان دارد و با سیاست‌‌گذاری مناسب در در عرصه تولید و افزایش کیفیت برش و فرآوری سنگ و هم‌چنین رفع تحریم‌ها از ایران، می‌تواند جایگاهی مهم در صادرات سنگ به سراسر جهان داشته باشد. با این حال، در سالیان گذشته که سایه تحریم‌ها، بیش از پیش بر سر ایران سنگینی می‌کند، سنگ ایران به برخی کشورهای همسایه و بعضا به کشورهایی اروپایی صادر شده است، اما نسبت به پتانسیل ایران در این زمینه، آمار چشمگیری نیست. در بخش آمار صادرات سنگ ساختمانی، به تفصیل به این آمار خواهیم پرداخت.

چه سنگ‌هایی از ایران صادر می‌شود؟

?What stones are exported from Iran

ایران، سنگ‌های مختلف با طرح‌های و رنگ‌های متنوعی را در دل خود جای داده است. می‌توان گفت که همه انواع سنگ‌های ایران، خواهان زیادی در دنیا دارد. صادرات برخی سنگ‌ها بیشتر بوده و محبوبیت بیشتری دارد.

برای شناخت بیشتر انواع سنگ و کاربردهای آن‌ها، صفحه “انواع سنگ ساختمانی” را مطالعه بفرمایید.

صادرات سنگ تراورتن

Travertine Stone Export

صادرات سنگ تراورتن

سنگ تراورتن، سنگی مستحکم و با مقاومت بالاست و معادن آن در مناطقی یافت می‌شود که چشمه‌های آب گرم وجود دارد. تراورتن سنگی روشن است که در رنگ‌های سفید، کرم، شکلاتی،با رگه‌های ریز قهوه‌ای و گاها با رنگ لیمویی، قرمز و سیلور استخراج می‌شود. این سنگ، از دسته سنگ‌های رسوبی (آهکی) است و به دلیل این‌که از محل جوشش چشمه‌های آب گرم استخراج می‌شود دارای خلل و فرج زیادی است و تخلخل بالایی دارد. تخلخل مناسب، وزن نسبتا کم، استحکام و مقاومت در برابر شرایط جوی گوناگون، باعث شده تا این سنگ به عنوان بهترین گزینه برای سنگ نمای ساختمان باشد. از این سنگ برای نمای بیرونی ساختمان (انواع سبک‌ها؛ کلاسیک، نئوکلاسیک و نمای رومی)، محوطه‌سازی و ساخت مصنوعات سنگی مانند گلدان، صراحی، ستونی و روشویی سنگی استفاده می‌شود. چین، هند، عراق و امارات از مهم‌ترین مقاصد صادرات سنگ تراورتن ایران در سالیان گذشته بوده است.بهترین نمونه‌های تراورتن صادراتی، سنگ تراورتن عباس آباد، تراورتن دره بخاری و تراورتن ابیانه است.

محصولات سنگ تراورتن

برای دیدن انواع سنگ تراورتن، می‌توانید از این صفحه دیدن نمایید.

صادرات سنگ مرمر

Onyx Stone Export

صادرات سنگ مرمر ایران

سنگ مرمر، سنگی با بلورهای شفاف است که درون خود هاله‌ها و رگه‌هایی زیبا وجود دارد که زیبایی بی‌نظیری دارد و با نورپردازی در پشت آن، می‌توان به فضای داخلی ساختمان، جلوه خاصی بخشید. از سنگ مرمر، بیشتر در طراحی دکوراسیون داخلی و به عنوان سنگ دیوارها و سنگ کف (سنگفرش) بیشتر استفاده می‌شود. امروزه در فضای داخلی ساختمان‌های لاکچری مانند پذیرایی، اتاق‌ها، لابی هتل‌ها و رستوران‌ها، از سنگ مرمر استفاده ویژه‌ای می‌شود. این سنگ، دارای طرح، رنگ و نقش‌های متنوع و زیبایی است. سنگ زیبای مرمر ایران در سالیان اخیر، بیشتر به کشورهای چین، ایتالیا و امارات متحده عربی صادر شده است. سنگ مرمر، در ابعاد اسلب و فرشی (سایزهای گوناگون) برش داده شده و پس از ساب و فرآوری مناسب، برای صادرات آماده می‌شوند.

محصولات سنگ مرمر

برای دیدن انواع سنگ مرمر، می‌توانید از این صفحه دیدن نمایید.

صادرات سنگ مرمریت

Marble Stone Export

صادرات سنگ مرمریت ایران

سنگ مرمریت ایران، دارای تنوع بی‌نظیری در طرح، رنگ و نقش است و همین تنوعی که دارد، باعث شده تا طراحان و پیمانکارانی از سراسر دنیا، به دنبال سنگ مرمریت ایران باشند. از سنگ مرمریت، عمدتا در طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان سنگفرش فضای داخلی، دیوار پذیرایی، سالن‌های اجتماعات، لابی هتل‌ها و رستوران‌ها، سنگ پله، سنگ کابینت، کانتر و میز جزیره آشپزخانه استفاده می‌شود. در سال‌های 99 تا 1402، بیشترین صادرات سنگ مرمریت به کشورهای چین، هند، امارات متحده عربی و عراق بوده است. برترین سنگ‌های مرمریت صادراتی، مرمریت هرسین، مرمریت لاشتر، مرمریت مشکی نجف آباد، مرمریت بلک رز و مرمریت صلصالی است.

محصولات سنگ مرمریت

برای دیدن انواع سنگ مرمریت، می‌توانید از این صفحه دیدن نمایید.

صادرات سنگ گرانیت

Granite Stone Export

صادرات سنگ گرانیت ایران

یکی از سنگ‌هایی که در سالیان اخیر، صادرات خوبی داشته، سنگ گرانیت است. این سنگ، مناسب برای سنگفرش پارکینگ و ورودی مجتمع‌های بزرگ، سنگ پله، دیوار پله و گاها سنگ آشپزخانه است. بیشترین صادرات سنگ گرانیت در سال‌های اخیر به کشورهای ترکمنستان، عراق، چین و قطر بوده است. صادرات گرانیت به ترکمنستان در سال 1401، بالغ بر 18 میلیون دلار بوده است.

محصولات سنگ گرانیت

برای دیدن انواع سنگ گرانیت، می‌توانید از این صفحه دیدن نمایید.

صادرات سنگ چینی (کریستال)

Crystal Stone Export

صادرات سنگ چینی ایران

سنگ چینی (کریستال) ایران، نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی بازار صادراتی کم‌رونق‌تری دارد. این سنگ که عمدتا به رنگ سفید بوده و در جهان با نام “مرمریت سفید”، شهره است، مناسب برای فضای داخلی ساختمان و گاها نمای بیرونی ساختمان است. صادرات سنگ چینی به کشور هند در سال 1401، بیش از دیگر کشورها بوده است.

محصولات سنگ چینی

برای دیدن انواع سنگ چینی، می‌توانید از این صفحه دیدن نمایید.

آمار صادرات سنگ ساختمانی در فاصله سال‌های 99 تا 1401

Export Statistics of Iran's Building Stones between 2020 to 2022

در این بخش به آمار صادرات انواع سنگ ساختمانی ایران در طی سال‌های 1399 تا 1401، خواهیم پرداخت. این آمار از بررسی و تحلیل اطلاعات گمرک ایران (سایت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن)، به دست آمده است. براساس دیتاهای موجود در وبسایت مذکور، میانگین ارزش دلاری صادرات سنگ ساختمانی طی این سه سال، 170 میلیون دلار و میانگین وزن سنگ صادراتی، 1.5 میلیون تن بوده است. در سال 1401 با صادرات بالغ بر 185 میلیون دلار، بیشترین ارزش دلاری صادرات سنگ ساختمانی ایران در سه سال اخیر به ثبت رسیده است.

جدول ارزش صادراتی سنگ ایران به کشورهای مختلف در سال 1401

Table of Export Value ($) of Iran's Stone to different countries in 2022

کشور

ارزش صادراتی (دلار$)

عراق

74,883,659

چین

24,193,374

ترکمنستان

19,651,281

امارات

15,902,262

هند

9,029,782

آذربایجان

6,455,340

ترکیه

6,032,069

کویت

4,067,973

قزاقستان

3,577,022

گرجستان

3,427,933

قطر

3,023,293

عمان

2,359,663

روسیه

2,006,334

ایتالیا

1,723,661

رومانی

1,544,889

استرالیا

68,678

چه سنگ‌هایی از ایران در جهان بیشتر خواهان دارند؟

?What stones from Iran are most wanted in the world

با بررسی و تحلیل میزان صادرات سنگ ایران، در می‌یابیم 4 نوع سنگ ساختمانی ایران، در جهان مورد استقبال است. سنگ مرمر، سنگ تراورتن، سنگ گرانیت و سنگ مرمریت ایران، سنگ‌هایی است که طرفداران زیادی دارد. این سنگ‌ها به لحاظ رنگ، طرح و جنس دارای تنوع زیادی است و ایران جزو کشورهایی است که از نعمت کوه‌های فراوان و سنگ‌های متنوع بهره‌مند است.

آمار صادرات سنگ ایران

سنگ مرمر ایران، سنگی است که دارای تنوع بی‌نظیری در طرح، نقش و رنگ است و مرمر ایران در رنگ‌های سفید، صورتی، سبز و آبی بسیار مورد توجه است و درخواست خرید بالایی دارند. سنگ مرمریت نیز، در دو طیف رنگی روشن و تیره دارای انواع مختلف است. سنگ مرمریت روشن، در رنگ‌های سفید، کرم، طوسی، سبز، خاکی و سیلور (نقره‌ای) با نقوش و خطوط رنگی جذاب مانند سنگ‌های مرمریت هرسین، مرمرت پرشین سیلک، مرمریت آباده، مرمریت دهبید و مرمریت پارادایس، جلوه و شکوه زیبایی به دکوراسیون داخلی می‌دهد. ترکیب مرمریت روشن با مرمریت تیره در رنگ‌های مشکی و دودی تیره مانند مرمریت مشکی نجف آباد، مرمریت لاشتر، مرمریت بلک رز و مرمریت گلدن بلک زیبایی دکوراسیون داخلی را دوچندان می‌کند. بدین ترتیب در جدیدترین مدل‌ها و ترندهای طراحی دکوراسیون داخلی در اقصی نقاط جهان، سنگ مرمریت جایگاه ویژه‌ای یافته و ترکیب مرمریت روشن و تیره غوغا به پا می‌کند.

برای سنگ نما، سنگ تراورتن خوش می‌درخشد. این سنگ نیز آمار صادراتی نسبتا بالایی دارد و بین سنگ‌های محبوب ایران در صادرات است. بهترین سنگ‌های صادراتی تراورتن، سنگ تراورتن عباس آباد، تراورتن دره بخاری و تراورتن ابیانه است که از کیفیت، یکدستی و روشنی بالایی برخوردار است.

سنگ گرانیت نیز سنگی بسیار محبوب است و در سال 1401، با افزایشی 120 درصدی نسبت به سال 1400، ارزش صادراتی آن به 43 میلیون دلار رسیده است. سنگ گرانیت ایران با استحکام و تراکم بی نظیرش و تنوعی که در طرح و رنگ دارد، در جهان شناخته شده است. مقصد اول سنگ گرانیت ایران، ترکمنستان و پس از آن عراق است.

قابل ذکر است که سنگ چینی (کریستال) ایران، صادرات چندانی به کشورهای خارجی ندارد. به طور مثال، در سال 1401، صادرات سنگ چینی، ارزشی بالغ بر 140 هزار دلار داشته است که رقم اندکی است و قابلیت رشد زیادی دارد. چراکه سنگ چینی سفید ایران مانند سنگ چینی ازنا و الیگودرز برای نمای داخلی بنا بسیار چشم‌نواز و زیبا و یکدست است. به دلیل میزان سفیدی این سنگ‌ها، به سنگ مرمریت سفید نیز مشهورند و پتانسیل صادرات بیشتری را دارند.

مقاصد صادراتی سنگ ایران

Iran's Stone Export Destinations

با تحلیل آمار صادرات سنگ ساختمان به نکته‌ای مهم بر می‌خوریم که دور از ذهن نیست. سنگ ساختمانی ایران در سال‌های اخیر، عمدتا به کشورهای همسایه صادر می‌شود. این امر به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته نمی‌توانند به طور مستقیم از ایران کالا یا خدمات خریداری کنند چراکه که اثرات زیان‌باری برای هویت تجاری آن‌ها خواهد داشت. از همین رو، این کشورها یا از خرید سنگ ایران، منصرف می‌شوند و یا با واسطه و از طریق کشورهای همسایه اقدام به خرید سنگ می‌کنند. در طی سه سال اخیر، صادرات سنگ به عراق در رتبه نخست قرار دارد، کشورهای چین، ترکمنستان، امارات متحده عربی و هند در رتبه‌های دوم تا پنجم هستند. پس از این کشورها، صادرات سنگ به ترکیه، جهموری آذربایجان، کویت، قزاقستان، گرجستان، قطر، عمان، روسیه و ارمنستان که همگی از همسایه‌های ایران هستند، به چشم می‌خورد. 

در سال 1401، ارزش دلاری سنگ صادر شده به کشور عراق، بالغ بر 75 میلیون دلار بوده است. می‌توان گفت، 40 درصد از صادرات سنگ ایران  به عراق بوده است. سنگ صادر شده به کشور چین، ارزش 24 میلیون دلاری داشته است. سنگ صادراتی به کشورهای ترکمنستان، امارات و هند نیز به ترتیب 20، 16 و 9 میلیون دلار ارزش داشته است.

در لیست مقاصد صادراتی سنگ ساختمانی ایران، پس از این پنج کشور، نام کشورهای آذربایجان، ترکیه، کویت، قزاقستان، گرجستان، قطر، عمان، روسیه، ارمنستان، ازبکستان و بحرین به چشم می‌خورد. در میان کشورهای اروپایی، تنها کشورهای ایتالیا و رومانی است که هریک بالغ بر یک میلیون دلار از سنگ ایران را خریداری نموده‌اند. دیگر کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، یونان و استرالیا خریدی ناچیز داشته‌اند.

آمار صادرات سنگ ساختمانی ایران

اطلاعات به دست آمده از آمار صادرات سنگ ساختمانی در سه سال اخیر را در دو خبر، به صورت مبسوط در خبرگزاری‌های خبرآنلاین و خبرگزاری مهر، منتشر نموده‌ایم که می‌توانید مطالعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به منظور خرید سنگ و آگاهی از قیمت سنگ، می‌توانید با کارشناسان مجموعه بازرگانی سنگ کیان‌مهر تماس حاصل فرمایید. شماره تماس: 09131338164

چالش‌های موجود در عرصه صادرات سنگ ساختمانی ایران

Challenges in Iran's construction stone export field

بر اساس آمار بررسی شده از صادرات سنگ ایران در سال‌های اخیر و نیم‌نگاهی به ظرفیت معادن و کارخانه‌های تولیدی سنگ،  به این نکته پی می‌بریم که در حال حاضر، سنگ ایران با وجود شناخته شده بودن و تنوع سنگی که دارد، اما میزان صادرات آن کم است. این میزان کم صادرات به دلیل وجود برخی مسائل  وچالش‌هایی است که در این عرصه وجود دارد از جمله:

    1. تحریم‌های فزاینده و بی‌رحمی بر کشور ایران سنگینی می‌کند. تحریم‌ها علیه ایران، باعث شده که کشورهای توسعه یافته نتوانند به صورت مستقیم با ایران تجارت کنند و راه‌های مبادله کالا و ارز دشوار باشد. همین امر باعث شده که از خرید سنگ صادراتی ایران، دست بکشند یا گاها با تغییر مقصد ابتدا به یکی از کشورهای همسایه ایران و سپس به کشور اصلی، اقدام به خرید سنگ نمایند. البته راه دوم، با پیچیدگی‌هایی همراه است و سختی معامله را افزایش می‌دهد.
    2. استخراج، برش و فرآوری سنگ با استانداردهای جهانی، نیاز به دستگاه‌ها و ابزارآلات پیشرفته‌ای دارد که در حال حاضر، به دلیل تحریم‌ها، به این راحتی در دسترس ایران قرار نمی‌گیرد. از طرف دیگر، اختراع و تولید این ابزارآلات نیز در ایران به سختی انجام می‌گیرد. بنابراین، بسیاری از معادن و کارخانجات سنگ در ایران، مجهز به دستگاه‌های پیشرفته نبوده و سنگ تولیدی آن‌ها، گاها استاندارد جهانی را برای صادرات ندارند. همین امر باعث شده تا کشورهای مختلف به خرید کوپ سنگ خام ایران اقدام نموده و برای برش، پرداخت و فرآوری با کیفیت، به کشور خود ببرند و از آن‌جا با قیمت بالاتر و راحت‌تر با نام خود به بازار جهانی عرضه نمایند.  قابل ذکر است که خوشبختانه با اعمال برخی سیاست‌ها، این رویه صادرات کوپ سنگ خام کاهش یافته، اما هم‌چنان ادامه دارد.
    3. یکی از مسائل بسیار مهم در این زمینه، قیمت‌گذاری رقابتی سنگ است. چه بسا، کشورهایی مانند چین و افغانستان برخی از سنگ‌ها را با قیمت بسیار پایین‌تر از ایران به بازار عرضه می‌کند و همین باعث می‌شود تا مشتری‌ها به خرید سنگ از آن‌ کشورها اقدام نمایند.