سنگ ساختمانی

معرفی ارزان ترین سنگ های ساختمانی

ارزان ترین سنگ های ساختمانی | سنگ کیانمهر

در دنیای ساخت و ساز امروز، سنگ جایگاه ویژه‌ای دارد و افراد با هر توان مالی، خواهان استفاده از سنگ در ساختمان خود هستند. چراکه سنگ، عنصری از طبیعت است که استحکام و ماندگاری بالایی دارد و زیبایی خاصی به بنا می‌دهد. عمدتا از سنگ برای دیوار، کفپوش، پله و دیوار راه پله، سنگ آشپزخانه و نمای ساختمان، استفاده می‌شود. سنگ‌های گوناگونی را می‌توان برای هر منظوری به کار برد که هر یک قیمت خاصی دارد. قیمت سنگ به پارامترهای مختلفی مانند کمیابی سنگ، ابعاد، قد و پای کوپ سنگ، سورت و درجه کیفی، نوع و کیفیت فرآوری، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی سنگ و میزان ساب آن بستگی دارد. در این مطلب، قصد داریم تا ارزان ترین سنگهای ساختمانی را معرفی نماییم.

فهرست مطالب

ارتباط سورت‌بندی و قیمت سنگ

قبل از معرفی ارزان ترین سنگ های ساختمانی، لازم است که بدانید هر سنگ ساختمانی، دارای درجه کیفی و سورت‌های متفاوتی است. در ایران، استاندارد خاصی در سورت‌بندی سنگ‌ها نداریم و اغلب کارخانه‌دارها براساس پارامترهای مشخصی، سنگ خود را سورت‌بندی می‌کنند. این سورت‌ها از درجه کیفی عالی به ضعیف به ترتیب صادراتی، سوپر، ممتاز، درجه یک و درجه دو نامیده می‌شود. سنگ صادراتی، بهترین و گران‌ترین درجه کیفی سنگ به حساب می‌آید. سورت درجه یک و درجه دو از هر سنگی، قیمت کمتری دارند و می‌توان گفت سورت درجه دو، ارزان‌ترین و ضعیف‌ترین درجه کیفی یک سنگ محسوب می‌شود. پس اگر به دنبال سنگ ساختمانی ارزان قیمت هستید، می‌توانید سورت درجه یک و درجه دو سنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

نکته: دقت نمایید که سنگ عباس آباد که یکی از گران‌ترین سنگ‌های مناسب برای نمای ساختمان است، درجه‌های ضعیف آن، نسبتا ارزان بوده و می‌تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که حتما می‌خواهند از این سنگ خاص در نمای خود استفاده نمایند. اما باید توجه داشته باشید که در سورت‌های ضعیف، ویژگی‌های سنگ نیز ضعیف‌تر می‌شود و ممکن است بتوانید، سنگ با درجه کیفی بالاتر و قیمت مناسب‌تری را انتخاب نمایید.

برای شناخت بهترین سنگ‌های ساختمانی با قیمت بالا، می‌توانید مطلب “گران ترین سنگهای ساختمانی” را مطالعه بفرمایید.

عوامل موثر بر قیمت سنگ

بر قیمت هر متر مربع سنگ ساختمانی، عوامل مختلفی موثر است که در ادامه به اختصار به این عوامل اشاره می‌کنیم:

   1. کمیابی سنگ
   2. نحوه برش
   3. ابعاد و قد و پای کوپ سنگ
   4. ابعاد سنگ برش داده شده (اسلب، تایل، فرشی)
   5. نحوه فرآوری سنگ
   6. کیفیت مواد برای فرآوری سنگ
   7. یکدستی و همگنی طرح و رنگ در سنگ
   8. خلوص سنگ
   9. عدم وجود پوسیدگی و رگه‌ها و ناخالصی‌هایی که به تَرَک و خُرد شدگی سنگ بینجامد.
   10. برخی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی سنگ مانند میزان مقاومت فشاری، استحکام، تراکم، ساب‌پذیری، تخلخل و …
   11. فاصله از مبدا تا مقصد برای حمل سنگ

ارزانترین سنگ ها برای دیوار و کف پوش

به منظور استفاده از سنگ به عنوان دیوارپوش و کفپوش ساختمان، سنگ های ساختمانی ارزانی که در ادامه معرفی می‌نماییم به کار می‌آیند. این سنگ‌ها، علاوه بر زیبایی، قیمت ارزانی دارند و مورد توجه انبوه‌سازان و افرادی است که می‌خواهند علاوه بر این‌که از سنگ‌های با کیفیت خوب در ساختمان خود بهره‌مند می‌شوند، قیمت تمام شده سنگ برایشان، مقرون به صرفه و ارزان باشد.

1. سنگ مرمریت اداوی

سنگ اداوی، سنگی با زمینه روشن در دو رنگ کرمی و صورتی استخراج می‌گردد. در بافت این سنگ، دانه‌های سفید، خاکستری  خطوط قهوه‌ای مشاهده می‌شود. طرح سنگ، دارای یکدستی خوبی است. این سنگ از ساب‌پذیری مناسبی برخوردار است و به عنوان سنگ فرشی و دیوارپوش، کاربرد زیادی به خصوص در پروژه‌های انبوه‌سازی دارد. باید دقت داشت که این سنگ جذب آب بالایی دارد و بهتر است برای مکان‌های پررطوبت و یا سنگفرش فضاهایی که احتمال شستشویی زیادی دارد، استفاده نشود.

2. سنگ مرمریت آباده

سنگ مرمریت آباده، سنگی به رنگ کرم روشن است که درون آن هاله‌های کوچک سفید و شکلاتی روشن است. رنگ روشن مرمریت آباده، آن را برای استفاده برای کفپوش و دیوار فضای داخلی ساختمان‌ها مناسب می‌کند. این سنگ استحکام نسبتا بالایی دارد و تخلخل آن نیز نسبتا زیاد است. همین تخلخل زیاد باعث شده تا وزن آن کم باشد و برای دوام و ماندگاری زیاد، از رزین و اپوکسی استفاده شود تا آب کمتری به هنگام شستشو به آن نفوذ کند. چراکه جذب آب مرمریت آباده نیز بالاست و مناسب برای مکان‌های پررطوبت نمی‌باشد. پس بهتر است در به عنوان سنگفرش در فضاهایی کار شود که زیاد شسته نمی‌شود.

3. سنگ تراورتن دهشیر

سنگ تراورتن دهشیر در سه رنگ کرم، شکلاتی و عسلی از معادنی در شهر تفت استان یزد استخراج می‌گردد. این سنگ با رنگ روشن، به فضای داخلی به عنوان سنگفرش و دیوارپوش می‌تواند گرمی و جلوه خاصی ببخشد. این سنگ، سنگ تراورتن ارزانی است که مورد توجه برخی از طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. از کاربردهای اصلی این سنگ برای محوطه‌سازی و کار در حیاط باغ، ویلا و منزل است.

4. سنگ تراورتن ابرکوه

سنگ تراورتن ابرکوه یزد، سنگی به رنگ کرم، بژ و کرم شکلاتی است که برای دیوارپوش و سنگفرش فضای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و قیمت نسبتا پایینی دارد. سطح این سنگ تراورتن ارزان، نسبتا یکدست است اما در برخی سورت‌های آن رگه‌های تیره‌ای دیده می‌شود. از این سنگ بیشتر برای محوطه‌سازی و حیاط باغ‌ها، ویلاها و منازل مسکونی استفاده می‌گردد.

ارزان ترین سنگ ها برای پله ، پاگرد و دیوار پله

برای سنگ پله، باید به مواردی نظیر استحکام بالا، تراکم بالا، مقاومت فشاری بالا و سُر نبودن توجه نمود. سنگ‌های معرفی شده در ادامه، این ویژگی‌ها را داشته و از ارزان قیمت ترین و مناسب‌ترین سنگ‌ها برای پله، دیوار پله و پاگرد است.

1. سنگ مرمریت اداوی

سنگ اداوی، سنگی با رنگ روشن است که استحکام بالایی دارد و یکی از گزینه‌های ارزان برای سنگ پله و دیوار راه‌پله است. این سنگ برای مکان‌های پرتردد مثل پله، نسبتا مناسب است.

2. سنگ مرمریت آباده

سنگ آباده نیز سنگی ارزان قیمت و مناسب به عنوان سنگ پله است. این سنگ، تخلخل و جذب آب نسبتا بالایی دارد اما با رزین و اپوکسی، ماندگاری و دوام بیشتری پیدا می‌کند.

3. سنگ مرمریت نجف آباد

سنگ مرمریت نجف آباد، سنگی مشکی با قیمت ارزان است که برای در برخی مکان‌های لوکس از آن به عنوان سنگ پله و دیوار راه پله استفاده می‌شود. این سنگ زیبایی و جذابیتی عالی دارد و استحکام نسبتا خوبی نیز دارد.

4. سنگ مرمریت لاشتر

سنگ مرمریت لاشتر، سنگی مشکی دیگری است که از استحکام ، تراکم و دوام بالایی برخوردار است و یکی از مناسب‌ترین سنگ‌ها برای پله محسوب می‌شود. این سنگ قیمت نسبتا پایینی دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای انبوه‌سازان است.

5. سنگ مرمریت صلصالی

سنگ مرمریت صلصالی با رنگ زمینه سفید کرم و با رگه‌های نوار قلبی صورتی، سنگی مشهور برای استفاده به عنوان سنگ پله، پاگرد و دیوار راه پله است. این سنگ، در بسیاری از پروژه‌های بزرگ، پاساژها، مراکز تجاری، اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند که این سنگ، نسبت به 4 سنگ قبلی، قیمت بالاتری دارد، اما به طور کلی قیمت آن نسبتا ارزان است و سنگی قابل اطمینان و مستحکم برای پله به حساب می‌آید.

اگر قصد خرید سنگ برای استفاده در دکوراسیون داخلی ساختمان خود را دارید، می‌توانید مطلب “بهترین سنگها برای دکوراسیون داخلی” را مطالعه نمایید تا با این سنگها و کاربرد آن‌ها آشنا شوید.

ارزانترین سنگ نمای ساختمان

بهترین سنگ برای نمای ساختمان در انواع سبک‌های رومی، مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک، سنگ تراورتن است. سنگ تراورتن نسبت به دیگر سنگ‌ها، دارای تخلخل مناسب، وزن نسبتا کم، چسبندگی مناسب به ملات، رنگ روشن، قابلیت طرح‌پذیری و مقاومت در برابر شرایط آب و هوای مختلف است. از ارزان ترین سنگ ‌های تراورتن مناسب برای نمای ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

1. سنگ تراورتن دهشیر

سنگ تراورتن دهشیر، ارزانترین سنگ تراورتن برای نمای ساختمان است. این سنگ در سه رنگ، عسلی، کرم و شکلاتی از معادنی در شهرستان تفت استان یزد استخراج می‌گردد. این سنگ در متراژ بالا، به صورت یکدست تولید می‌شود، اما دارای خلل و فرج زیادی است که توسط رزین و اپوکسی و با فناوری‌های به روز این روزنه‌ها پر می‌شود تا سطح سنگ یکدست شود. سنگ دهشیر، ارزان ترین سنگ برای نمای ساختمان است و گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که بودجه زیادی ندارند.

2. سنگ تراورتن ابرکوه

سنگ تراورتن ابرکوه، سنگ ارزانی است که برای نمای ساختمان کاربرد گسترده‌ای دارد. این سنگ که به رنگ کرم روشن و تیره است. این سنگ از معادن استان یزد استخراج می‌گردد. از این سنگ به مقدار وسیعی در طبیعت وجود دارد و با کمیابی روبرو نیست.

3. سنگ تراورتن خلخال

سنگ تراورتن خلخال، به رنگ کرم بژ گل پنبه ای ، گرمی  و زیبایی خاصی به نمای بیرونی بنا می‌بخشد. استحکام و تراکم سنگ خلخال نسبتا بالاست و تخلخل نسبتا بالایی نیز دارد. وزن این سنگ نسبتا کم است. این سنگ، از معادنی در شهرستان خلخال در استان اردبیل استخراج می‌شود.

4. سنگ تراورتن آبگرم

سنگ تراورتن آبگرم محلات، یکی از سنگ‌ها با قیمت متوسط است که مناسب برای افرادی است که می‌خواهند نمای بیرونی با رنگ کرمی زیبایی داشته باشند و هزینه متوسطی برای خرید سنگ داشته باشند. این سنگ تراورتن ارزان، جذب آب نسبتا بالایی دارد اما بعد از گذشت یک سال، آب آن تبخیر شده و رنگ سنگ دو تا سه درجه روشن‌تر می‌شود.

  • اگر قصد خرید سنگ برای نمای ساختمان خود دارید، می‌توانید از صفحه “سنگ نمای ساختمان” دیدن نمایید تا همه محصولات را مشاهده کنید.

برای دریافت مشاوره تخصصی به منظور انتخاب سنگ مناسب، اطلاع از قیمت و خرید سنگ مورد نظر خود با کارشناسان مجموعه صنایع سنگ کیان‌مهر تماس بگیرید.

ساعات تماس: 8 صبح تا 8 شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *